09191210119

نحوه ساخت پله چوبی

امروزه ساخت گسترده پله چوبی و تنوع مدل‌های آن باعث افزایش روز افزون تقاضا داشتن این دکوراسیون چوبی زیبا شده است.

طراحی یک راه پله چوبی متناسب با سبک داخلی شما و ارائه آن تنها یک راه برای جا به جایی بین مناطق مختلف در یک ملک مسکونی و تجاری نیست، بلکه زیبایی و جذابیت ملک شما است.

چه در حال ساختن یک فضای جدید باشید و چه بخواهید فضای موجود خود را تغییر دهید، تطبیق محیط داخلی خود با کفپوش چوبی می تواند یک دکوراسیون چوبی و طراحی زیبا و چشم نواز را ارائه دهد.

ساخت پله چوبی
ساخت پله چوبی

اما اگر می‌خواهید فضا را زیباتر و چشمگیرتر کنید، می‌توانید راه پله خود را با سطح چوبی، کفپوش ها و بالابرها ارتقا دهید تا جلوه دلخواه شما را ارائه دهد تا زمانی که این ویژگی معماری به صورت مرکزی در مقابل ورودی اصلی خانه قرار گیرد، بتواند تاثیر زیادی در ایجاد اولین نگاهِ مشتاق که در خانه های مسکونی یا تجاری بسیار مهم است داشته باشد.

لیست قیمت انواع نرده و دسته نرده چوبی پله

به دلیل منحصربه‌فرد بودن هر پلکان، چوب‌های متنوعی برای انتخاب وجود دارد که برای ملک شما مناسب‌ است.

نوع چوبی که انتخاب می‌کنید می تواند زیبایی شناسی متفاوتی را به دکوراسیون شما اضافه کند، پله های شما می‌توانند چشمگیر، ظریف، تاثیرگذار، عجیب و غریب و حتی چند کاره باشند.

برخی از انواع محبوب‌تر و رایج‌تر الوار، چوب بلوط، کاج، چوب اصلاح‌شده و چوب‌های آسیب دیده، همراه با استفاده از انواع روکش‌ها هستند.

بنابراین، چه ظاهری مدرن، امروزی، روستیک یا کلاسیک مد نظر شما باشد، امکانات بی حد و حصری برای مطابقت با هر دوره یا سبکی وجود دارد، حتی بهتر از آن، پله های چوبی را می توان رنگ کرد تا با سایر وسایل و اکسسوری های چوبی خانه شما مطابقت داشته باشد.

ساخت پله چوبی دوبلکس
ساخت پله چوبی دوبلکس

دلایل تمایل به کفپوش چوبی برای پله ها چیست؟

جدای از شکوه بصری چوب به عنوان یک ماده تکمیل کننده، گاهی اوقات تصمیم برای جایگزینی کف پله ها از سر ناچاری ناشی می شود، در این حالت ممکن است فرش فرسوده یا کفپوش های آسیب دیده خطری ایجاد کند و بنابراین باید در اسرع وقت نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کرد، به همین دلیل، بسیاری از مردم تمایل دارند از چوب استفاده کنند تا یک کاربرد با کیفیت بالا داشته باشند که ماندگاری طولانی داشته باشد و برای چندین سال بسیار عالی به نظر برسد.

قیمت کف پله چوبی

1. چوب بادوام است

برخلاف سایر مناطق، سالن و پله‌ها بدون شک در اکثر املاک مسکونی ترافیک بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. این یک عنصر حیاتی است که باید در مورد انتخاب بین کفپوش چوبی و سایر گزینه های موجود برای پله و مناطق فرود به آن فکر کنید.

برای شروع: کفپوش چوبی به طور طبیعی مستحکم است و به راحتی از سایر مواد دوام بیشتری می‌آورد، به خصوص اگر کفپوش سخت نصب کنید. به عنوان مثال، بلوط اروپایی تقریباً سه برابر سخت‌تر از بسیاری از گونه‌های چوبی موجود دیگر است.

وقتی صحبت از هزینه اولیه می شود، ممکن است کمی بیشتر از حد انتظار شما باشد. با این حال، در مقایسه با فرش یا لمینت، ماندگاری کفپوش های چوبی بسیار بیشتر است. ممکن است شما هزینه بسیار زیادی پرداخت کنید اما باید بدانید که به احتمال زیاد چوب در طول عمر خود نیازی به تعویض نخواهد داشت.

2. به راحتی بازسازی می شود

همانطور که قبلاً ذکر شد، پله‌های چوبی علیرغم ترافیک سنگین محکم می‌مانند، که به آن‌ها اجازه می‌دهد در طول زمان بسیار خوب باقی بمانند، برخلاف موادی مانند فرش که مستعد رنگ پذیری و کثیف شدن است.

علاوه بر این، پله‌های چوبی نسبت به بازسازی، رنگ‌آمیزی، لاک زدن و واکس زدن انعطاف پذیر است، به این معنی که تقریباً در هر زمانی که تصمیم به ایجاد تغییر در قسمتِ چوبی خانه خود بگیرید، می‌توانید ظاهر و احساس تازه‌ای به آنها بدهید.

همچنین می‌توانید نرده‌ها، هندریلز و سایر عناصر را به پله‌های چوبی اضافه کنید تا با هر تغییری در دکوراسیون داخلی خود در طول سال‌ها بدون اینکه نگران آسیب احتمالی پله‌ها باشید مطابقت داشته باشد.

3. به ملک شما ارزش می افزاید

شکی نیست که افزودن یک راه پله چوبی طبیعی می تواند فوراً فضای شما را احیا کند و به آن زاویه و حسی تازه ببخشد. اگر احتمالاً قصد دارید ملک خود را برای فروش قرار دهید و به دنبال فروش با قیمت های بالا هستید یا می خواهید مطمئن شوید که خانه تان خاص و متفاوت است، یک راه پله چوبی، واقعاً می تواند تأثیر بصری و زیبایی شناختی قابل توجهی داشته باشد.

ساخت پله چوبی دوبلکس
ساخت پله چوبی دوبلکس چوب بلوط

آیا باید از همان چوب کفپوش روی پله ها هم استفاده کنیم؟

سوالی که ما اغلب می شنویم این است « آیا باید از همان چوب کفپوش روی پله ها هم استفاده کنیم؟»

بسیاری از صاحبان خانه ها در تصمیم گیری مشکل دارند، اما مطابقت پله ها و سطح کفپوش همیشه مورد استقبال قرار می گیرد.

راه پله ها (کفپوش و بالابر) به ویژه زمانی که با زیبایی داخلی بقیه خانه مطابقت داشته باشند بهترین ظاهر را نشان می دهد، این سبک دقیق و زیبا است. اگر شما یکی از افراد با سلیقه هستید، فرصت سفارشی کردن پله ها از همان چوبی که کفپوش و رنگ شما می تواند داشته باشد یک فرصت طلایی است، مطمئناً حس تداوم کلی را تضمین می کند.

یکنواختی تطبیق راه پله ها با بقیه کفپوش های داخلی شما، بدون شک زیبایی فوق العاده ای را ایجاد می کند و جریان همزیستی کلی را بهبود می بخشد. انتقال ظاهر به این صورت است که چگونه سطح پایین و بالایی را به هم متصل می کنید و زندگی هماهنگ را ایجاد می کنید.

اگر سطوح مختلف فضای داخلی شما از چوب استفاده می‌کند، برای مثال، پله‌های فرش شده کمی نامناسب به نظر می‌رسند یا مانعی برای جریان یافتن طراحی کلی محسوب می شودند، با این حال، این بدان معنا نیست که نمی توانید کمی اوضاع را تغییر دهید، پس باید این را بدانید که می توانید در هر شرایطی که هستید، تغییرات اساسی به دکوراسیون خود بدهید.

نکته ای که باید در نظر داشت این است که جنبه های ظریف طراحی مانند جهت دانه ها، کانتور چوب و رنگ ها و بافت های نهایی می تواند کاتالیزور بسیار مورد نیاز برای راحت نشان دادن همه چیز و از بین برنده یکنواختی همه چیز باشد.

ساخت پله چوبی دوبلکس
ساخت پله چوبی دوبلکس

درک تفاوت بین کفپوش های چوبی، تمام چوب و مهندسی شده برای پله ها

برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد انتخاب چوب تمام چوب یا مهندسی شده برای پله ها، مهم است که ابتدا تفاوت این دو را درک کنید. همانطور که از نام آن پیداست، تخته های چوب، تمام چوب از یک تکه چوب، به عنوان مثال، بلوط ساخته می شود و تخته های چوبی مهندسی شده از یک لایه رویی چوب واقعی ترکیب شده با لایه های چسبیده از تخته سه لا یا پایه HDF ایجاد می شوند.

هر تصمیمی که بکیرید، کفپوش‌های چوبی تمام چوب و مهندسی شده، هر کدام جلوه‌های پلکانی زیبایی را ارائه می‌دهند.

اگر تخته های کف تمام چوب انتخاب ترجیحی شماست. به دلیل ساختار آنها، لبه کف را می توان برای ایجاد یک پوشش زیبا به کار برد. جلوۀ گرد روی لبه هر پله یا کف را می توان به راحتی با ماشینکاری چوب شکل داد.

علاوه بر این، چوب تمام چوب به شما این فرصت را می دهد که در صورتی که سطح بالای راه پله باعث آسیب شود، بارها آن را سنباده بزنید و دوباره روی آن کار کنید.

از سوی دیگر، مزیت استفاده از چوب مهندسی شده این است که به خوبی به تغییرات رطوبت و دما پاسخ می دهد. ماشین‌کاری تخته به صورت پوزه (یا مشابه) می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، بنابراین برای دستیابی به ایمنی و پایداری باید یک نوک پله محکم داشته باشید.

ساخت پله چوبی دوبلکس
ساخت پله چوبی دوبلکس

افراد حرفه ای و با تجربه را برای ساخت کف پله خود انتخاب کنید

با هر طرح پلکانی، روکش چوبی که به خوبی نصب شده باشد، یکی از بهترین راه‌ها برای عمق دادن و ابعاد کل فضای شماست، این اتفاق زمانی به وجود می آید که از نصب صحیح و ایمن پلکان جدید خود اطمینان حاصل کنید. به هر حال، خطرات آسیب دیدن و سقوط در یک راه پله بسیار بیشتر از سطح زمین است.

هنگامی که صحبت از اتصال به میان می آید، یک تولید کننده با کیفیت یا نصب کننده حرفه ای با دانش فراوان در مورد طراحی و نصب، می فهمد که چگونه می تواند از تناسب و پرداخت کاملی که به دنبال آن هستید اطمینان حاصل کند.

نتیجه

الوار مناسب هم برای املاک مسکونی و هم تجاری، جذابیت طبیعی و زیبا را به هر فضایی می بخشد که با انواع دیگر مواد قابل دستیابی نیست.

زیبا و شیک و کلاسیک است، و افزودن جذابیت فراوان، پلکانی که به خوبی طراحی شده و به پایان رسیده است، می تواند احساس هماهنگی و ثبات را ایجاد کند و عناصری را که با مقیاس و کیفیت بقیه محیط داخلی مطابقت دارد، در نظر داشته باشد.

طیف گسترده ای از گونه های چوبی موجود در بازار امروز به شما این امکان را می دهد که نیازها و سلیقه شخصی خود را کاملاً برآورده کنید. با توجه به دستیابی به یکپارچگی و انتقال بدون درز در کل فضای شما، استفاده از چوب یکسان از کف روی پله های شما می تواند حس لوکس و شخصی سازی بیشتری را ارائه دهد.

ساخت پله چوبی دوبلکس
ساخت پله چوبی دوبلکس

سوالات متداول

چگونه کف چوبی را با پله ها هماهنگ کنیم؟

بسته به تولیدکننده کفپوش چوبی خود، می‌توانید کف‌های پله را متناسب با کف‌پوشی که انتخاب کرده‌اید سفارش دهید و قبل یا بعد از نصب آن‌ها را با دست در محل برش دهید. طراحان باید تشویق شوند تا نمونه هایی از تمام قطعات را قبل از نصب مشاهده کنند تا از همسویی آنها اطمینان حاصل کنند.

آیا کفپوش چوبی برای پله خوب است؟

اگرچه احتمال ریختن آب و کثیفی روی پله نسبت به مناطق دیگر کمتر است، اما همچنان اتفاق می‌افتد و در اینجا است که کف‌پوش چوبی پله‌ها دارای مزیتی است که نشت‌ها راحت‌تر از پله‌های فرش شده پاک می‌شوند و احتمال رنگ شدن کمتری دارند.

ساخت پله چوبی دوبلکس
ساخت پله چوبی دوبلکس

نویسنده: نیلوفر ع


مطالب و مقالات مرتبط با موضوع پله چوبی :

 • کف پله تمام چوب ، گرما و انرژی در خانه شما
  کف پله‌های چوبی، با قدمتی دیرینه، همواره جزئی جدایی‌ناپذیر از معماری سنتی و مدرن بوده‌اند. این متریال طبیعی، با ظاهری گرم و صمیمی، حس اصالت و زیبایی را به فضای منزل شما می‌بخشد.
 • نجار پله: هنرمندِ و سازنده راه پله های چوبی
  نجاری پله، هنری ظریف و تخصصی است که نیازمند مهارت، دقت و خلاقیت بالایی است. نجار پله، با استفاده از چوب، فلز و یا مصالح دیگر، راه‌هایی ایمن و زیبا برای صعود به طبقات مختلف بناها می‌سازد.
 • خرید نرده چوبی پله: راهنمای جامع
  نرده‌های چوبی پله، عنصری زیبا و کاربردی هستند که علاوه بر ایجاد امنیت، به زیبایی و جذابیت دکوراسیون منزل شما نیز می‌افزایند. انتخاب و خرید نرده چوبی مناسب، با توجه به تنوع طرح، جنس و قیمت، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد
 • اجرای پله پیچ چوب بلوط ( کاور پله فلزی )
  چوب بلوط، به واسطه استحکام و زیبایی منحصر به فرد، همواره یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای ساخت پله‌ها، به خصوص پله‌های پیچ، بوده است. در این تصویر، شاهد اجرای پله پیچ با چوب بلوط هستید که ظاهری چشم‌نواز و باشکوه به فضای منزل شما می‌بخشد.
 • نصب دست انداز پله
  اولین قدم انتخاب نوع دست انداز مناسب برای پله شما است. دست اندازها در انواع مختلفی از جمله چوبی، فلزی، شیشه‌ای و پلاستیکی موجود هستند. هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد.
 • نصاب پله چوبی
  نصاب پله چوبی متخصصی است که در زمینه نصب انواع پله های چوبی، اعم از پله های گرد، مستقیم، دوبلکس و … مهارت دارد. این افراد با دانش و تجربه خود می توانند پله ها را به طور صحیح و اصولی نصب کنند تا علاوه بر زیبایی، و کارایی لازم را نیز داشته باشند.