09191210119

درب ام‌دی‌اف

به طور کلی دو تکنیک متفاوت و متداول ساخت و ساز برای سبک های درب ام دی اف با طراحی یک تکه و ساخت پنج تکه وجود دارد . در ادامه این دو تکنیک را به خوبی به شما معرفی خواهیم کرد پس این مقاله را تا انتها بخوانید :

انتخاب طرح درب پنج تکه مزایای زیادی دارد ، اما اجازه دهید ابتدا ساختار آن را بررسی کنیم .

یک قاب چهار تکه ( Stils and Rails ) به اضافه یک پانل مرکزی یک درب پنج تکه را تشکیل می دهد . قسمت های بالا و پایین قاب به عنوان Rails شناخته می شوند ، در حالی که دو جزء بیرونی به عنوان Stiles شناخته می شوند .

اگر می خواهید ظاهری با کیفیت از چوب داشته باشید اما بودجه کمی دارید ، درب های ام دی اف 5 تکه برای شما ایده آل هستند . این واقعیت که آنها از قسمت ‌های زیادی تشکیل شده ‌اند ، تمام تفاوت‌ های ظریف ساخت و ساز طرح ها را برجسته می ‌کند ، به ‌ویژه جایی که مواد به هم متصل می ‌شوند .

این سبک درب ها اغلب در انواع الگوهای دوست داشتنی به شکل درب در می آیند . بدون اتصال مواد ، درب های MDF یک تکه معمولاً بر روی یک روتر تودرتو CNC بریده و آسیاب می شوند . درب های ام دی اف پنج تکه که رنگ آمیزی شده اند تقریباً شبیه چوب رنگ شده هستند .

آب و هوای خشک تر مرکز ایران منجر به افزایش قابل توجه استفاده از ام دی اف در آشپزخانه های سفارشی مدرن شده است . ام دی اف بر خلاف چوب ، ماده ای پایدار است و خطر انبساط یا انقباض آن را تهدید نمی کند که ممکن است باعث بروز ترک خوردن در پایان بندی و اتصالات شود .

درب چوب و ام دی اف
درب چوب و ام دی اف

برای اکثر مشتریان ، از بین بردن احتمال ترک خوردن یک مزیت بزرگ است زیرا MDF معمولاً با یک روکش ، رنگ می شود . بیرون و داخل درب های ام دی اف پنج تکه رنگی و صیقلی می شود . درب های ام دی اف یک تکه می توانند یک ملامینه سفید در قسمت داخلی خانه داشته باشند ، بنابراین این یک تفاوت اساسی میان دو درب است .

هر دو فضای داخلی رنگ شده و ملامینه سفید ، دارای مزایایی هستند ، اما کسانی که ترجیح می دهند قسمت بیرونی با داخل مطابقت داشته باشد ، انتخاب فضای داخلی رنگ شده برایشان یک انتخاب راحت و دوست داشتنی است .

درب ها و کشوهای ساخته شده در سبک پنج تکه ام دی اف اغلب ارزان تر از درب های چوبی رنگ شده هستند . این امر به این دلیل است که ام دی اف نسبت به رایج ترین گونه های چوبی که در ساخت درب استفاده می شود هزینه کمتری دارد . این کاهش هزینه ها از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است ، اما همیشه از آنها استقبال می شود .

درب چوب و ام دی اف
درب چوب و ام دی اف

این درب از MDF ساخته شده است .

تخته فیبر با چگالی متوسط یا MDF از نظر قیمت و استفاده با تخته سه لا و سایر مواد چوبی قابل مقایسه است . از آنجایی که سطح آن بسیار صاف است و به راحتی رنگ را می پذیرد ، از آن برای زمانی که می خواهند درب را رنگ آمیزی کنند استفاده می شود زیرا ظاهر مدرن تری ایجاد می کند . ام دی اف به دلیل پایداری بسیار زیاد ، بی حرکت بوده و در طول زمان کمتر دچار تغییر شکل و انقباض و انبساط می شود .

علاوه بر این ، هزینه ام دی اف کمتر از تخته سه لا و چوب است . بنابراین ، اکنون که از موادی که استفاده خواهیم کرد آگاه هستیم ، بیایید شروع کنیم .

ورق MDF 4×8 15 سانتی متری خود را با اندازه های دقیق درب که انتخاب می کنید برش دهید . این کار هزینه ای برای شما ندارد زیرا آنها اغلب دو برش را بدون شارژ ارائه می دهند . به همان تعداد تخته خمشی ( 14 سانتی متر ) بردارید و با استفاده از اره دستی یا میتر ، تخته های خود را دقیقاً به اندازه ارتفاع درب ببرید .

شما باید مرکز درب خود و مرکز یک تخته خم کن را پیدا کنید ، که هر دو باید 17/8 قطر داشته باشند زیرا عرض درب شما نمی تواند با عرض دیگری برابر باشد . روی هر دو انتهای تخته خمشی و ام دی اف 11 سانتی متر علامت بزنید . روی پشت تخته خمشی چسب چوب بزنید . وقتی تخته ها را برگردانید ، چسب به سرعت خشک می شود و به صورت ضخیم اعمال شود . از میخ های پین 11 سانتی متر  23 گا استفاده کنید تا بعد از اینکه آن را در موقعیت خود قرار دادید ، آن را روی پایه محکم کنید . با خشک شدن چسب ، میخ های پین ، تخته را در جای خود نگه می دارند .

درب چوب و ام دی اف
درب چوب و ام دی اف

حتی لازم نیست آنها را پر کنید زیرا سوراخ کوچکی ایجاد می کند . معمولاً به چنین مناطقی توجه می کنیم و کمی پرایمر اضافی در آنجا می زنیم . با استفاده از چسب و میخ های پین 11 سانتی متری 23 گا ، دو تخته خمشی بیرونی را به دو طرف ام دی اف ِ11 سانتی متری وصل کنید . برای آنها هیچ اندازه گیری مورد نیاز نیست . اکنون مرکز هر بخش کناری را پیدا کرده ، علامت گذاری کنید و سپس تخته خمشی را به روش قبلی وصل کنید .

این کار را تا زمانی ادامه دهید که همه تخته های خمشی به طور یکنواخت قرار گیرند . برای اطمینان از اینکه هر شکاف دقیقاً همان عرض است ، این کار را به این روش انجام دهید ، قبل از هر کاری اندازه‌ گیری کنید .

شما همچنین می توانید از یک بلوک فاصله استفاده کنید . با این حال ، ما کشف کرده‌ ایم که انجام این کار باعث می‌ شود که شکاف نهایی به دلیل اشتباهات در محاسبه یا بی ‌نظمی در چوب تا حدودی بزرگ یا خیلی باریک باشد . لبه های تیز و انتهای تخته های خمشی باید سنباده شوند . این مورد دارای یک فوم ضخیم است که برای گرد کردن گوشه ها و شکستن لبه ها عالی است .

طرف مقابلِ فوم نرم است که برای سنباده زدن منحنی ها یا سطوح ناهموار عالی است . این کاغذ سنباده نیز هرگز فرسوده نمی شود و با جاروبرقی یا دمیدن گرد و غبار تمیز می شود . و وقتی کار تمام شد ، فقط کاغذ را دور بیندازید و فوم را بازیافت کنید !

علاوه بر این ، متوجه شدیم که اسپری کردن شیار و وارد کردن رنگ به تمام شیارها بدون چکه کردن بسیار دشوار است ، بنابراین در نهایت آستر را برس بزنید و رنگ کنید .

درب چوب و ام دی اف
درب چوب و ام دی اف

منبع :

https://aradbranding.com/en/how-different-mdf-interior-door-styles-are-made/


مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :