09191210119

درب چوبی برای اتاق خواب

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

درب های چوبی : انواع و مزایای آن

انواع درب های چوبی داخلی

انتخاب درب به سادگی در هنگام تزئین فضا می تواند واقعا دشوار باشد و در نتیجه نهایی اهمیت زیادی خواهد داشت . بنابراین مهم است که بدانید چه نوع درب هایی وجود دارد و چگونه بین آنها انتخاب کنید .

درب های چوبی مورد استفاده در ساخت و سازهای مسکونی در سه نوع چوب ( تمام چوب )  ، هسته توخالی و هسته چوب و رویه ام دی اف با روکش  وجود دارند . هر نوع درب متفاوت ساخته شده و مزایا و معایب خاص خود را دارد  .

درب های چوبی ( تمام چوب )  یا از دال چوب   یا معمولاً از یک ساختار قاب و پانل ساخته می شوند که در ساخت آنها از چوب طبیعی استفاده می کند . این نوع درب 100% از چوب طبیعی ساخته شده است ، بنابراین اگر آنچه ما به دنبال آن هستیم اصالت تاریخی و ظاهری کلاسیک باشد بهترین انتخاب است   .

  این درب‌ ها را می‌توان به راحتی در هر سبکی ایجاد کرد و با پوشش ‌ها ، روکش ‌ها یا مدل ‌های خاص ، به راحتی می ‌توان آن‌ ها را شبیه درب‌ های هسته ‌ای جامد ساخت . آنها معمولاً دارای یک قاب چوبی ساخته شده از چوب سخت یا کاج ، همراه با ” بلوک های قفل ” جامد در دو طرف آن هستند . هسته درب یا با کاغذ باطله یا یک شبکه مقوایی یا لانه زنبوری پر شده است . این درب برای فضاهای داخلی از هر نوعی مناسب است     .

درب هسته جامد دارای مخلوطی از ذرات چوب است که با گرما ، رزین و فشار هیدرولیک به یکدیگر چسبانده شده اند تا محصولی یکنواخت و منطبق با هسته درب تولید کنند . درب های توخالی به طور قابل توجهی سبک تر از درب های هسته توپر هستند و جا به جایی و نصب آسان تر هستند . درب های هسته جامد امنیت بیشتری نسبت به درب های توخالی ایجاد می کنند   .

این درب ها دارای پرداخت های متفاوت با طرح های بی پایان برای انتخاب هستند . روکش های لمینت رنگ های متنوع و ظاهر دانه های چوب را ارائه می دهند . برای ظاهری سنتی تر ، روکش ها بهترین انتخاب هستند .

ما  بهترین کیفیت ، طیف گسترده ای از طرح ها ، انواع درب ها و تیمی متخصص را در اختیار داریم تا شما را در انتخاب بهترین محصول برای پروژه خود یاری کنیم.

مزایای درب های چوبی برای ورودی

درب ورودی نقطه کانونی نمای خانه است . این نقطه شروع همه چیزهایی است که در داخل خانه اتفاق می افتد . بنابراین ، اهمیت دادن به این قسمت در انتخاب نجاری برای مسکن بسیار مهم است .

یکی از متریال های مورد تقاضا برای این نوع درب ها چوب است . و باعث تعجب نخواهد شد زیرا چوب احساس گرما ، رفاه و امنیت ایجاد می کند و وقتی به خانه می رسیم حسی به ما می دهد که هیچ ماده دیگری به ما نخواهد داد . چوب علاوه بر این توانایی اضافه کردن یک عنصر طبیعی دوست داشتنی به خانه ، دارای سبک و پیچیدگی بی نظیری است .

درب چوبی نه تنها کیفیت طراحی خوبی دارد ، بلکه ویژگی های فنی بسیار خوبی نیز دارد . صداهای خارجی را کاهش می دهد و صرفه جویی در انرژی را افزایش می دهد زیرا چوب رسانای گرما است .

چوب جامد ( چوب خالص ) ماده ای قوی و بادوام است که در برابر ضربه زدن یا شکستن مقاوم است .

چوب قوی و ایمن ، انعطاف ‌پذیری طراحی نامحدود را همراه با ظاهر خوب ارائه می‌ دهند . درب های چوبی ورودی را می توان تقریباً در هر شکل یا اندازه ای سفارشی ساخت و هر گونه پروفیل قالب گیری ، پیکربندی پانل ، گزینه های لعاب یا کنده کاری را که می خواهید در آن گنجانید .

سبک معماری خانه شما هر چه باشد ، گزینه های بی پایانی خواهید یافت که هم نمای بیرونی و هم داخلی آن را تکمیل می کند . از شیک و مدرن گرفته تا سنگین ، آراسته و سنتی ، تقریباً می توانید هر ویژگی را که دوست دارید انتخاب کنید . پنجره دار ، تراشه و سخت افزار تنها تعدادی از گزینه هایی هستند که می توانید به طراحی ورودی خود اضافه کنید .

در مورد پایان بندی ، اکثر صاحبان خانه ترجیح می دهند زیبایی طبیعی چوب را با استفاده از پوشش رنگ برجسته کنند . با این حال ، درب های چوبی هیچ محدودیت رنگی ندارند ، اگر شما به دنبال درب رنگارنگ هستید . این مزیتی است که با سایر مواد درب به آن نخواهید رسید .

این نوع درب های ورودی برای ورودی های سرپوشیده ای که باران و آفتاب مستقیم نمی تواند به درب آسیب برساند و همچنین نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد مناسب است .

درب را با یک قفل زیبا و سخت افزار ترکیب کنید و می بینید که ورودی عالی برای خانه خود خواهید داشت .

درب های چوبی

درب ها یک عنصر اصلی در تمام پروژه ها هستند ، به همین دلیل مجموعه ما شامل انواع درب برای پاسخگویی به نیازهای پروژه های داخلی است .

درب‌ های اتاق خواب را می‌ توان به روش ‌های مختلفی عرضه کرد تا بهترین تناسب با پروژه ای که در ذهن دارید ، داشته باشد . درب‌ ها را می ‌توان در قالب کیت یا بلوک به مشتری تحویل داد ، جایی که اول فضا را بهینه می ‌کند و بعد یک محصول نصب شده نهایی را برای نصب سریع ‌تر و آسان ‌تر ارائه می ‌دهد .

انواع درب :

تکمیل درب های چوبی

فرمت درب ها

11 نوع درب که باید برای خانه و اتاق خواب خود در نظر بگیرید :

انواع زیادی از درب ها و پنجره ها وجود دارد که می توان آنها را ساخت یا برای تعمیر آماده در بازار موجود است . بر اساس متریال ساخت ، برخی از انواع آنها به همراه ویژگی اصلی ، مزایا و معایب آنها در این مقاله آورده شده است تا انتخاب را برای صاحب خانه به ارمغان بیاورد .

1 . درب های چوبی ساده :

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

به طور سنتی ، چوب یا الوار ، همان طور که عموماً شناخته می شود ، تکیه گاه اصلی برای ساخت درب ها / پنجره ها بوده است . مزیت اصلی آن در دسترس بودن محلی مواد و سهولت ساخت آن توسط نجاران محلی بوده است .

در حال حاضر انواع زیادی از چوب در بازار موجود است و انتخاب آن باید بر اساس خواص ، طول عمر و بودجه صاحب خانه باشد . اگرچه می توان از آنها برای همه مکان های خانه استفاده کرد ، اما بهترین مکان برای فضاهای های بیرونی است مثل درب ورودی ساختمان .

معمولاً از الوار برای ساخت درب / پنجره استفاده می شود .

2 . درب های چوبی و لبه دار :

درب چوبی و طاقچه دار

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

درب های چوبی و لبه دار ساده ترین شکل درب هستند و از قدیم الایام مورد استفاده قرار می گیرند . این گونه درب ها از چوب های عمودی به ارتفاع درب با ضخامت حدود 35 میلی متر تشکیل شده است که معمولاً به صورت زبانه ای و شیاری به هم متصل می شوند . معمولاً سه تاقچه ( اعضای افقی ) ارائه می شود که هر کدام یکی در بالا و پایین و دیگری در وسط قرار دارد .

درب های چوبی و لبه دار نیز می توانند مهاربندی شده و قاب بندی شوند تا استحکام و ظاهر بهتری ایجاد کنند .

چنین درب هایی معمولاً برای حمام ، WC و غیره و همچنین در خانه هایی که بودجه برای هزینه کردن در آنها اهمیت دارد ، استفاده می شود .

3 . درب های قاب دار و پانل شده :

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

این نوع درب ها و پنجره ها بیشتر برای منازل تهیه می شوند . چارچوب درب از چوب و پانل های کرکره از چوب ، تخته سه لا ، تخته بلوک ، تخته سخت و غیره ساخته شده است . تعدادی طرح را می توان روی پانل ها ایجاد کرد که در نتیجه چنین دربی کاملاً تزئینی است .

پانل ها همچنین می توانند از شیشه ساخته شوند . در مواردی که قسمتی از درب پانل های چوبی و باقیمانده از صفحات شیشه ای باشد ، درب به عنوان پانل و لعاب شناخته می شود .

چنین درب هایی انعطاف پذیری طراحی دارند که می تواند از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر به نظر برسد .

طراحی را می توان با توجه به نیاز و موقعیت درب خانه انجام داد . این درب ها را مردم برای اتاق خواب هم می پسندند .

چارچوب درب برای این نوع درب ها می تواند از خود چوب یا از بخش های فلزی مانند فولاد و غیره ساخته شود .

4 . فلاش درب :

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

درب فلاش یک درب کاملاً صاف است که دارای تخته سه لا یا تخته فیبر با چگالی متوسط ​​است که روی قاب چوبی نصب شده است که نسبتاً سبک است . هسته توخالی به دست آمده اغلب با مواد هسته مقوایی پر می شود .

درب‌ های فلاش معمولاً برای فضای داخلی خانه استفاده می ‌شوند ، اگرچه با تغییراتی به‌ عنوان درب‌ های خارجی در خانه ‌ها نیز استفاده می ‌شوند . ولی باز هم بهترین استفاده از این درب ها برای اتاق خواب است .

قاب این درب ها را می توان از چوب ، فولاد و غیره ساخت که می تواند وزن آن را حفظ کند . درب ها معمولاً از یک طرف لولا می شوند تا درب فقط در یک جهت باز شود .

درب های فلاش این روزها به دلایل اقتصادی ، ظاهری دلپذیر ، دوام و غیره معمولا در منازل عرضه می شوند و معمولا در بازار موجود می باشند .

ضمن تهیه این درب ها برای توالت ، حمام ؛ سطح داخلی درب باید با ورق های آلومینیومی پوشانده شود تا در برابر آب محافظت شود .

قاب های این گونه درب ها / پنجره ها را می توان به هر روش سنتی ساخت .

5 . درب های شیشه ای :

درب های شیشه ای داخلی

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

شیشه معمولاً برای درب ها و پنجره‌ ها و بیشتر برای پانل ‌سازی تهیه می‌ شود . با این حال ، در صورت تمایل مالک ، می توان درب ها را از شیشه برای مکان های خاص ساخت . معمولاً چنین درب هایی در قسمت پشتی خانه ارائه می شود زیرا دید بدون مانعی از حیاط خلوت یا باغ را فراهم می کند .

درب های جلویی ساخته شده از شیشه بسیار زیبا هستند ، اما باید مراقب حفظ حریم خصوصی و دوام آن بود . پانل های شیشه ای برش داده شده در قاب های چوبی یک گزینه متداول و زیبا برای درب های ورودی است . چنین درب هایی گران هستند و نیاز به نگهداری خوب دارند .

این درب ها معمولاً علاوه بر گران بودن نسبت به درب های دیگر سنگین تر هستند .

6 . درب های فولادی :

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

فولاد یا سایر سازه‌ های فلزی از این دست سال ‌ها مورد استفاده قرار گرفته ‌اند ، زیرا کارآمد هستند و گزینه ‌ای محکم برای دربهای بیرونی و داخلی هستند . این درب ها می توانند توپر یا توخالی باشند .

مشخص شده است که فولاد جایگزین خوبی برای چوب است و به طور گسترده برای ساخت قاب استفاده می شود . فریم ها را می توان از زاویه ، سه راهی ، کانال یا صفحات فولادی فشرده ساخت . در مورد قاب های فولادی معمولاً پایه ها و لولاها به قاب جوش داده می شوند .

کرکره های معمولی ساخته شده از چوب و غیره را می توان روی این قاب های فولادی نصب کرد .

قاب های فولادی بسیار محبوب هستند و به طور گسترده برای خانه ها و مکان های دیگر استفاده می شوند زیرا نسبت به قاب های چوبی معمولی مقرون به صرفه هستند .

کرکره‌ ها را می ‌توان از ورق‌ های فولادی ملایم (MS  ) ساخت ، به یک قاب از آهن زاویه‌ دار یا بخش کانالی جوش داد یا پرچ کرد و به ‌درستی مهاربندی کرد .

درب های فولادی را می توان با کیفیت بالا در فولاد نرم نورد سرد با مهندسی دقیق ساخت . آنها ماندگاری طولانی دارند و به حداقل نگهداری نیاز دارند . درب های فولادی در سایه های زیبا با بافت های مختلف دانه چوب موجود هستند .

درب های فولادی همیشه می توانند در جایی که امنیت نگرانی اصلی است مورد استفاده قرار گیرند .

7 . درب های پی وی سی :

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

PVC یک اصطلاح رایج برای محصولی به نام پلی وینیل کلراید است . اساساً یک ماده پلاستیکی است که معمولاً برای ساخت محصولات مختلف از جمله مخازن آب ، لوله ها ، اتصالات و غیره برای خانه ها استفاده می شود . استفاده از پی وی سی برای ساخت درب بسیار رایج شده است و انواع زیادی از آن در رنگ ها و طرح های مختلف در بازار موجود است .

مزایای استفاده از درب های پی وی سی این است که ضد موریانه ، بادوام ، ضد خوردگی ، وزن سبک ، مقاوم در برابر رطوبت و غیره هستند و همچنین ساخت و نصب آسانی دارند .

با این حال ، درب های PVC برای درب های ورودی مناسب نیستند ، زیرا از نظر وزن بسیار سبک هستند ، مانند درب های چوبی یا فلزی در برابر آب و هوا مقاوم نیستند ، همچنین نمی توانند در برابر شرایط سخت محیطی مقاومت کنند .

چنین درب هایی در بازار موجود هستند و در مقایسه با درب های چوبی می توانند مقرون به صرفه باشند .

امروزه پنجره ها نیز از محصولات پی وی سی ساخته شده و در بازار موجود است .

8 . درب فایبرگلاس :

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

فایبرگلاس شیشه ای است که به صورت فیبری کشیده شده و به صورت پارچه بافته می شود . قوی ، سبک و غیر قابل اشتعال است و استحکام کششی بالایی دارد . الیاف شیشه متصل شده با رزین که می تواند برای تولید طیف وسیعی از محصولات از جمله وان ، درب و پنجره و غیره استفاده شود .

گفته می شود که فایبرگلاس یکی از سخت ترین مواد با هزینه نگهداری نسبتا پایین در مقایسه با چوب و فولاد است .

انتظار می رود درب های فایبرگلاس پایدار باشند زیرا تاب نمی خورند ، خم نمی شوند و یا پیچ نمی خورند . آنها از فوم پر شده اند و خواص عایق خوبی دارند .

همچنین می توان درب های فایبرگلاس را مطابق طرح رنگ آمیزی کرد .

درب ها و پنجره های ساخته شده از فایبرگلاس را می توان با پانل های چوبی روی سطح برای بهبود زیبایی شناسی ارائه کرد . درب های ساخته شده از فایبرگلاس را می توان برای مکان های بیرونی و داخلی استفاده کرد . درب های بیرونی دارای گزینه های طراحی مانند شیشه های اریب و پایه های درب هستند .

این درب ها برای مطابقت با هر سبک معماری در بازار موجود هستند .

9 . درب های پلاستیکی تقویت شده با الیاف :

درب FRP

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

پلاستیک های تقویت شده با الیاف که عموماً به عنوان FRP شناخته می شود یک اصطلاح کلی است که به تقویت پلاستیک با شیشه فیبری مربوط می شود . به دلیل استحکام بالایی که دارد می ‌توان آن را برای مصارف بسیاری از جمله ساخت درب استفاده کرد . به طور معمول ، استحکام کششی FRP حدود ده برابر PVC است . درب ‌های قالب ‌گیری شده FRP در رنگ ‌ها و پرداخت ‌های زیادی از جمله روکش چوب طبیعی در بازار موجود است . ضخامت استاندارد درب 30/35 میلی متر است و با خواص ضد حریق موجود است .

این درب ها می توانند دو لنگه به ​​ضخامت 1.5 میلی متر نیز داشته باشند . برگ ها روی یک ماده اصلی قالب گیری می شوند و یک پانل وسط را تشکیل می دهند .

تکیه گاه های چوبی لازم برای تثبیت دستگیره ها ، قفل ها ، درپوش ها و سایر لوازم جانبی در نظر گرفته شده است . درب های FRP این روزها برای استفاده در خانه های مدرن تقاضای خوبی دارند .

10 . درب های آلومینیومی :

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

آلومینیوم فلزی است که به دلیل وزن سبک ، کاربردهای زیادی دارد .

تعداد زیادی از محصولات آلومینیومی از جمله درب ، پنجره ، پارتیشن ، دیوار پرده و غیره در بازار موجود است .

قاب های آلومینیومی برای درب ها و پنجره ها دارای مزیت متمایز مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی هستند . به دلیل وزن سبک ، بار کمتری را به پایه ها منتقل می کنند . فریم های آلومینیومی تحت تأثیر موریانه ها قرار نمی گیرند و به همین دلیل ماندگاری بیشتری دارند .

درب ها و پنجره های ساخته شده از آلومینیوم می توانند به صورت آویزان یا کشویی باشند و برای مکان های بیرونی یا داخلی مناسب هستند .

از نظر زیبایی شناختی بسیار خوشایند هستند و در دراز مدت بسیار مقرون به صرفه هستند .

11. درب های کامپوزیت بامبو جوت :

مدل درب چوبی اتاق
مدل درب چوبی اتاق

بامبو یکی از سریع ‌ترین گیاهان تجدیدپذیر با چرخه بلوغ 3-4 سال است که آن را به یک منبع طبیعی خوب در مقایسه با چوب ‌های سخت جنگلی تبدیل می‌ کند . بامبو پتانسیل خوبی برای تبدیل آن به کامپوزیت به عنوان جایگزین چوب ارائه می دهد . لمینت های بامبو می توانند جایگزین الوار در بسیاری از کاربردها از جمله درب و پنجره ها و چارچوب آنها و غیره شوند .

یکی از گزینه های جایگزین برای محصولات چوبی تخته کامپوزیت جوت است که می توان از آن برای ساخت درب استفاده کرد . برای ساخت این تخته ها می توان از الیاف سخت طبیعی مانند زغال و جوت آغشته به رزین های فنلی استفاده کرد . درب های کامپوزیت بامبو جوت دارای مزیت مقاوم در برابر آب ، مقاوم در برابر خوردگی ، مقاوم در برابر موریانه ، سازگار با محیط زیست ، زیست تخریب پذیر و مقرون به صرفه هستند .

چنین درب هایی توسط تعدادی از کارآفرینان تولید می شوند و به راحتی می توان آنها را به عنوان جایگزینی برای درب های چوبی یا انواع دیگر در خانه استفاده کرد .

#درب چوبی #جوب # درب

م.یسنده : فیروزه پاکزاد

منبع :

https://civilblog.org/2015/07/29/11-different-types-of-doors-to-consider-for-your-house/


مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :