09191210119

چگونه نرده‌هایی مناسب راه پله خانه‌مان بخریم؟

نرده‌های راه پله در بسیاری از خانه ها و ساختمان ها معمول است، نرده‌ها فقط برای تزئین نیستند. باید بدانید که نرده‌های راه پله کاربردهای عملی زیادی دارند.

به عنوان مثال، نرده‌ها می توانند به افراد کمک کنند تا راحت تر از پله ها بالا و پایین بروند.

در این مقاله با تمام کاربردهای مختلف و انواع چوب و تفاوت های نرده راه پله آشنا می شویم.

نرده و هندریل پله چوبی
نرده و هندریل پله چوبی

ایمنی

بهترین بخش نرده پله ها این است که به افراد کمک می کند سقوط نکنند. این امر برای افراد مسن و بچه های کوچک یک نکته خوب است. نرده‌های راه پله نیز با عمل به عنوان دیواری بین آنها و پله ها، افراد را ایمن نگه می دارد.

دسترسی

نرده راه پله می تواند به افرادی که برای رفت و آمد در اطراف مشکل دارند کمک کند تا از پله ها استفاده کنند. نرده‌ها می توانند به افرادی که در بالا رفتن از پله ها مشکل دارند و همچنین به افرادی که نابینا یا کم بینا هستند، کمک کنند.

تزیین

نرده‌های راه پله می توانند خانه شما را زیباتر نشان دهند و همچنین به افراد کمک کنند تا با خیال راحت از پله ها بالا و پایین بروند.

انواع مختلفی از نرده‌های راه پله وجود دارد که می توانید یکی از آنها را با توجه به خواسته و دکوراسیون خانه تان انتخاب کنید.

ذخیره سازی اضافی

اگر به فضای ذخیره سازی بیشتری در خانه خود نیاز دارید، نرده راه پله می تواند یک راه حل عالی برای انجام این کار باشد. می توانید از قسمت زیر پله ها برای ذخیره سازی استفاده کنید، همچنین می توانید قفسه یا قلاب را روی نرده ها قرار دهید. این امر می تواند یک راه عالی برای استفاده از فضای بدون استفاده و منظم نگه داشتن خانه شما باشد.

ایمنی حیوانات خانگی

اگر حیوان خانگی دارید، نرده‌های راه پله می توانند آنها را ایمن نگه دارند. می توانید دروازه ها یا موانعی برای جلوگیری از بالا رفتن یا پایین آمدن حیوان خانگی از پله ها قرار دهید تا از آسیب دیدن آنها در مسیر راه پله جلوگیری کنید.

نرده و هندریل پله چوبی
نرده و هندریل پله چوبی

نرده راه پله می تواند کارهای زیادی انجام دهد، نرده‌ها به افراد احساس امنیت می دهند، به آنها کمک می کنند بهتر در اطراف خود حرکت کنند و فضا زیباتر به نظر برسد. راه های زیادی برای استفاده از نرده راه پله برای بهبود خانه یا ساختمان وجود دارد.

نرده و هندریل پله چوبی
نرده و هندریل پله چوبی

آگاهی از انواع مختلف نرده‌های موجود برای راه پله ها به شما کمک می کند طراحی راه پله و ایمنی راه پله خود را بهینه کنید. چه به دنبال یک نرده برای خانه خود باشید و چه برای یک فضای تجاری، ما با این راهنمای ساده در مورد آنچه که ارائه می شود به شما کمک می کنیم.

دقیقاً یاد بگیرید که نرده چیست، چرا برای یک راه پله ضروری است، و انواع مختلف طراحی موجود را بدانید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید.

هندریل چیست؟

نرده و هندریل پله چوبی
نرده و هندریل پله چوبی

هندریل بخشی از پله است که در کنار پله ها در سطح بازو قرار می گیرد و افراد را در هنگام استفاده از پله ها حمایت می کند. نرده را می توان به دیوار وصل کرد یا به محورهای روی نرده متصل کرد، اما باید تمام طول راه پله را طی کند، از آن به عنوان نرده راه پله نیز یاد می شود.

نرده اصطلاحی است که برای قسمت های جمعی یک راه پله تمام شده، از جمله ریل پایه، محورها، نرده‌ها و پایه های جدید استفاده می شود.

انواع چوب برای ساخت نرده چوبی

نرده و هندریل پله چوبی
نرده و هندریل پله چوبی

1 . کاج

از چوب های مورد استفاده در نرده‌ها می توان به چوب کاج، بلوط، افرا، راش و روسی اشاره کرد. این چوب ها به دلیل قیمتی که دارند دوام و استحکام بالاتری دارند. در این میان بلوط بسیار سخت است و هزینه بیشتری نیز دارد. کاج بین آنها نرم‌تر است و قیمت پایین تری دارد اما همچنان مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. بنابراین بسیار مقرون به صرفه تر از انواع دیگر است و از چوب کاج به طور گسترده در داخل و خارج از خانه استفاده می شود.

در ادامه به توضیح هر یک از این چوب ها و کاربرد آنها می پردازیم.

چوب کاج روسی برای نرده و هندریل پله
چوب کاج روسی برای نرده و هندریل پله

2. راش

چوب راش چوبی سخت، محکم و سنگین با منافذ کوچک است. رنگ این نوع چوب معمولاً قرمز، زرد و قهوه ای است و می توان آن را با استاندارد خوبی رنگ دار و جلا داد. چوب راش علاوه بر استحکام و چگالی بالا، در رده مقرون به صرفه تری از چوب های سخت قرار می گیرد.

کار با چوب راش نسبتاً آسان است زیرا در برابر پارگی مقاوم است. اما این مزیت باعث حرکت، جمع شدن و متورم شدن چوب راش در مواجهه با رطوبت زیاد می شود.

یکی از نقاط ضعف چوب راش، طرح و موج کم آن است، به همین دلیل این چوب را چندان زیبا نمی دانند، و این چوب برای استفاده طولانی مدت در فضای باز دوام کمی دارد.

درختان راش اغلب در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی یافت می شوند.

چوب راش گرجستان برای نرده و هندریل پله
چوب راش گرجستان برای نرده و هندریل پله

از چوب راش اغلب در فضای داخلی و روکش استفاده می شود.

3. بلوط

چوب بلوط یکی از پرکاربردترین چوب ها در بین انواع چوب است. چگالی و استحکام بالای چوب بلوط باعث شده است که در بین انواع چوب در سراسر جهان بسیار محبوب شود.

بلوط علاوه بر استحکام بالا از نظر زیبایی نیز به دلیل نقش ها و موج های فراوان بسیار محبوب است. همچنین در برابر پوسیدگی، رطوبت، قارچ و مخمر بسیار مقاوم است، اما با این وجود مستعد تورم و جمع شدگی است، بنابراین با درمان و آب بندی مناسب می توان از آن برای استفاده در فضای باز استفاده کرد.

چوب بلوط در دو نوع بلوط سفید و بلوط قرمز موجود است که به بلوط سیاه نیز معروف است. کار با بلوط قرمز آسان تر است زیرا نرم تر از بلوط سفید است. درختان بلوط در مناطق مختلف قاره آمریکا، آسیا، شمال آفریقا و اروپا یافت می شوند.

یکی دیگر از مزایای بلوط سهولت رنگ آمیزی و پرداخت آن است که چوب بلوط را به انتخاب خوبی برای رنگ آمیزی سطوح مختلف می کند. علاوه بر تمام مزایای ذکر شده، باید در نظر داشت که قیمت بلوط بسیار گرانتر از راش و چوب های دیگر است.

چوب بلوط برای نرده و هندریل پله
چوب بلوط برای نرده و هندریل پله

4. افرا

چوب افرا دو نوع سخت و نرم دارد. گونه سخت آن که به شکر افرا معروف است در برابر ضربه و ترک خوردگی بسیار مقاوم و بادوام است، اما افرای نرم که یک درخت افرای قرمز است برای نجاران انتخاب بهتری است زیرا بریدن و کار با آن راحت‌تر است. در مقابل، کار با افراهای سخت بسیار دشوار است.

درختان افرا تمیزی و نظافت زیادی دارند و این درختان در آسیا، آمریکای شمالی، شمال آفریقا، اروپا و کانادا رشد می کنند.

چوب افرا برای نرده و هندریل پله
چوب افرا برای نرده و هندریل پله

استفاده از افرا بسیار گسترده است. از افرای ساختمانی در کاربردهایی استفاده می شود که به استحکام بیشتری نیاز دارند، در حالی که از افرا نرم برای کارهای سبک تر و آسان تر استفاده می شود.

5. روسی

چوب روسی یکی از چوب های نرمی است که می توان آن را مقرون به صرفه ترین چوب در ساخت مصنوعات چوبی دانست. چوب روسی به دلیل قیمت پایین، نقش و موج زیبای خود یکی از پرمصرف ترین چوب ها در صنعت چوب می باشد، همچنین به دلیل داشتن صمغ زرد در برابر حشراتی مانند موریانه مقاوم است، با این حال از نظر چگالی و مقاومت کمتر از چوب های دیگر است و در برابر ضربه، خط و خش بسیار آسیب پذیر است.

چوب کاج روسی
چوب کاج روسی

اگر هزینه کم و مقرون به صرفه بودن برای شما در خرید کارهای چوبی مهم است، چوب روسی پیشنهاد می شود. اما همانطور که خواندید مقاومت کمی در برابر ضربه دارد.

سوالات متداول

چرا نرده لازم است؟

نرده‌ها پایداری را فراهم می کنند که به ویژه در آب و هوای نامساعد مانند باران، یخ، برف و زمانی که سطوح کف می تواند لغزنده و خطرناک شود، به ویژه برای کودکان خردسال، سالمندان و افراد دارای معلولیت بسیار مهم است.

نرده‌های پله چگونه شما را ایمن نگه می دارند؟

عملکرد اصلی نرده این است که هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها پشتیبانی کند. نرده‌های مورد نیاز نرده‌های “قابل چنگ زدن” است. اگر شروع به از دست دادن تعادل خود کردید، باید بتوانید سریع، آسان و محکم نرده را چنگ بزنید.

چرا نرده راه پله نصب می شود؟

نرده که به عنوان هندریل نیز شناخته می شود، بخشی از راه پله است که هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها مورد استفاده قرار می گیرد. نرده باید ثبات و یک راهنمای مداوم در امتداد راه پله ایجاد کند.

چگونه می توانیم پله هایمان را ایمن تر کنیم؟

نصب نرده‌ ها در یک یا هر دو طرف پله ها ایمنی افراد را در هنگام بالا و پایین رفتن بهبود می بخشد. این به کاربران اجازه می‌دهد تعادل خود را حفظ کنند و در صورت لغزیدن، چیزی را فراهم می‌کند که به آن دست یابند و به آن چنگ بزنند. نرده ها باید صاف و راحت باشند.

نویسنده: نیلوفر ع


مطالب مرتبط با موضوع نرده چوبی :

 • فروش ویژه نرده چوبی پله، زیبایی و امنیت را به خانه خود هدیه دهید!
  به دنبال راهی برای ارتقا ظاهر و امنیت راه پله خود هستید؟ نرده های چوبی پله راه حلی عالی برای افزودن گرما، شخصیت و ظرافت به هر خانه ای هستند.
 • خرید نرده چوبی پله: راهنمای جامع
  نرده‌های چوبی پله، عنصری زیبا و کاربردی هستند که علاوه بر ایجاد امنیت، به زیبایی و جذابیت دکوراسیون منزل شما نیز می‌افزایند. انتخاب و خرید نرده چوبی مناسب، با توجه به تنوع طرح، جنس و قیمت، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد
 • جدیدترین طرح‌ها و مدل‌های نرده پله چوب راش
  نرده پله چوب راش یکی از محبوب‌ترین و زیباترین انواع نرده‌ها برای استفاده در داخل خانه است. این نرده‌ها به دلیل استحکام بالا، زیبایی منحصر به فرد و تنوع طرح و رنگ، انتخابی ایده‌آل برای هر سلیقه‌ای هستند.
 • اجرای نرده و دسته نرده چوبی پله: راهنمای گام به گام
  نرده و دسته نرده چوبی، عنصری زیبا و کاربردی برای پله ها هستند که علاوه بر حفظ ایمنی، به زیبایی دکوراسیون منزل شما نیز می‌افزایند. اجرای صحیح نرده و دست انداز چوبی، نیازمند دقت و ظرافت است
 • ایستگاه پله: عنصری کاربردی و زیبا
  ایستگاه پله، عنصری عمودی و غالباً چوبی است که در بالای پله‌ها قرار می‌گیرد و نقش حامی نرده‌ها را ایفا می‌کند. این عنصر، علاوه بر کاربردِ اصلیِ خود، می‌تواند زیبایی و شخصیتِ منحصر به فردی را به راه پله شما ببخشد.
 • نرده چوبی پله: زیبایی و گرما در دکوراسیون منزل
  ایده نرده چوبی راه پله ، نرده‌های چوبی پله، عنصری دکوراتیو و کاربردی هستند که علاوه بر ایجاد امنیت، زیبایی و گرما را به فضای منزل شما می‌بخشند