09191210119

با توجه به رشد روز افزون ساخت پله های فلزی و سیمانی در ساختمان ها ، برای پله های داخلی و خارجی در نهایت از کفپوش های چوبی برای تزئین و پایان رساندن این پله ها استفاده می شود . اما کفپوش های پله چوبی انواع بسیاری دارد که در این بخش میخواهیم برخی از انواع آن را معرفی کنیم .

انواع کف پله چوب و فراورده های چوبی ، ورق پلای وود روکش بلوط
انواع کف پله چوب و فراورده های چوبی ، ورق پلای وود روکش بلوط

از چوب و فراورده های چوبی مثل ام دی اف ، پلای وود و انواع روکش های چوب طبیعی و مصنوعی برای کف پله ها ، کاور پله فلزی و کفپوش پله های سیمانی و بتنی استفاده می شود .

لیست قیمت انواع کف پله چوبی

در اکثر پروژه های ساختمانی حداقل یک پله فلزی یا سیمانی وجود دارد که سازندگان ساختمان در اخر کار ساختمان تزئین آن را به یک نجار ماهر می سپارند که کف پله ها ، کاور های بخش فلزی و کفپوش روی پله سیمانی را با نهایت ظرافت و زیبایی انجام دهند و در نهایت آن را با انواع رنگ های مخصوص چوب رنگ آمیزی می کنند . وسعت اجرای کف پله فقط محدود به کف پله نیست و شامل اجرای انواع کفپوش ، قرنیز ها و ست شدن همه با هم نیز می شود بخصوص در پروژه های بازسازی نیز اجرای کفپوش های چوبی روی پله های سنگی نیز بسیار متداول است .

کف پله چوب بلوط
کف پله چوب بلوط

در این مطلب ما شما را با انواع پوشش کفپوش پله های چوبی آشنا میکنیم ، هدف ما بررسی مزایا و معایب این پله ها می باشد . همینطور از نظر قیمت هم بین انواع کف پله مقایسه میکنیم تا حداکثر و حداقل برای ارزاترین و گرانترین کف پله مشخص شود .

وسعت متریال و روش های ساخت کف پله بسیار زیاد است بطوری که میتوان به هزاران روش و متریال برای ساخت کف پله اشاره کرد ما در این تقسیم بندی سعی داریم بطور کلی به مهمترین و بصرفه ترین آن ها بپردازیم . مثلا در یکی از پروژه ها مشتری از ما خواست که کف پله را بصورت یک قاب چوبی اجرا کنیم و داخل قاب را بصورت فینگر جوینت کار شود . در ادامه تصویر آن درج می شود .

کف پله چوب راش با قاب چوبی
کف پله چوب راش با قاب چوبی

انواع متریال برای ساخت کف پله

کف پله های تمام چوب : در کف پله های تمام چوب همیشه احتمال تاب برداشتن و ترک خوردن وجود دارد ، حتی اگر بهترین برند چوب استفاده شود . بخصوص در پاگرد ها این احتمال بسیار زیاد است و در کف پله ها با عرض کمتر از 30 سانت این احتمال بسیار کم می شود . در ادامه 4 نوع از چوب که بیشترین طرفدار را در ایران دارد برای شما گرداوری کرده ایم . در کل هر چوبی شما بخواهید موجود است مثل چوب های برزیلی ، اروپایی ، ترک و افریقایی ..

کف پله چوب بلوط
کف پله چوب بلوط
 1. اجرای کف پله با چوب بلوط تمام چوب که میتواند شما انواع بلوط ترک ، بلوط کانادا و چوب بلوط امریکایی شود . قیمت بسیار گران .
 2. اجرای کف پله تمام چوب گردو که در اکثر مواقع چوب گردو ایرانی استفاده میشود . گردو افریقایی و امریکایی نیز موجود است ولی قیمت بالایی دارد . قیمت بسیار گران .
 3. اجرای کف پله تمام چوب راش که در اکثر کار ها راش گرجستان گرید a کار می شود . قیمت گران
 4. اجرای کف پله تمام چوب کاج روسی ، قیمت نسبتا ارزان
 5. اجرای کف پله با چوب ترمووود که میتواند با pine یا ash ساخته شود که چوب اش بسیار بهتر است . قیمت گران .
 6. کف پله فینگر جوینت ، قیمت گران ، از انواع فینگر جوینت میتوان به رابروود ، راش و بلوط اشاره کرد که بلوط کانادا از همه گرانتر است .

پیشنهاد صنایع چوب فن و هنر استفاده از ورق پلای وود ( تخته سه لایی فشرده ) برای مغز و رویه روکش ضخیم ( لایی ) از چوب های بلوط یا راش است .

در ادامه مزایای ورق پلای وود با روکش های سفارشی را شرح میدهیم . اما در ادامه لیست برخی دیگر از روش ها ساخت مانده است که به آن میپردازیم و در انتها به مزایای ورق پلای وود می پردازیم .

کف پله ورق پلای وود با لایی ضخیم چوب بلوط
کف پله ورق پلای وود با لایی ضخیم چوب بلوط

اجرای کف پله با فراورده های چوبی مثل ام دی اف :

 1. کف پله ام دی اف روکش چوب طبیعی ( روکش نازک و یا لایی روکش ضخیم ) قیمت ارزانترین
 2. کف پله ام دی اف با روکش مصنوعی ، قیمت ارانترین ولی توصیه نمی شود و استاندارد نیست
 3. کف پله پلای وود روکش افرا ، قیمت نسبتا ارزان
 4. کف پله ورق پلای وود روکش یا لایی چوب طبیعی با لبه کوبی چوب ، قیمت گران

اگر پله شما با نور افتاب و رطوبت در تماس است و یا محل تردد آن به فضای بیرون و عبور با کفش های بیرون در تماس است در انتخاب متریال بسیار حساسیت به خرج دهید تا یک پله ماندگار داشته باشید . پیشنهاد ما برای فضا های بیرونی استفاده از چوب اش ترمو شده است . اما برای فضای داخلی میتوانید از هر نوع چوب و یا ام دی اف برای کف پله های داخلی استفاده کنید ولی این به این معنی نیست که نوع چوب در ماندگاری و زیبایی پله نقشی نداره بلکه اگر پله ای زیبا و ماندگار میخواهید از متریال های ارزان تا حد ممکن دوری کنید . مثلا ام دی اف برای کف ساخته نشده است و حد الامکان از ورق های پلای وود استفاده کنید .

اجرای کف پله چوبی ، معرفی انواع متریال برای کف پله
اجرای کف پله چوبی ، معرفی انواع متریال برای کف پله

مزایای ورق پلای وود برای کف پله :

ورق پلای وود یا همان سه لایی از چوب افرا ساخته می شود و اکثرا از کشور روسیه وارد ایران می شوند . این لایه های چوب افرا با رزین و چسب به هم پرس می شوند و از تراکم متوسط رو به بالا برخوردار هستند . برخی به این ورق ها ضد آب هم میگویند ولی با ازمایشاتی که ما انجام دادیم این ورق ها 100% ضد آب نیستند ولی مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند .

 1. تا حدی ورق های پلای وود ضد آب هستند
 2. ترک و تاب بر نمیدارند چون لایه لایه هستند و راه پود و راه راست روی هم با چسب و رزین پرس شده اند .
 3. تحمل فشار و تنش و خمش بالایی دارند .
ورق پلای وود روکش بلوط برای ساخت کف پله چوبی
ورق پلای وود روکش بلوط برای ساخت کف پله چوبی

انواع کف پله

ما بطور کلی میتوانیم کف پله ها را از نظر ظاهر به سه بخش تقسیم کنیم :

 1. پله هایی که فقط روی سطح آن ها پوشیده می شود و لبه و پیشانی ندارند ، که اغلب یک صفحه صاف با ضخامت 16 الی 40 میلیمتر است و بسیار ساده اجرا می شوند .
 2. کف پله هایی که بصورت یک قوطی ساخته می شوند . برای پله های فلزی مثل پله معلق یا پله محور وسط که کف پله فلزی کامل کاور می شود .
 3. برای پله های سیمانی و سرامیک یا سنگ کف پله یا کفپوش روی سطح رو و پیشانی چسبیده می شود .
کف پله چوبی
کف پله چوبی
چرا از کف پله ام دی اف استفاده نکنیم ؟
 1. ورق ام دی اف برای ساخت کابینت و کمد و رویه درب طراحی شده است و برای کفپوش استاندارد های لازم را ندارد .
 2. کف پله های ساخته شده از ورق ام دی اف بسیار لیز و صیقلی هستند و بدلیل لبه های تیزی که دارند اگر کاربر روی آن لیز بخورد حتما صدمه میبیند . اگر ام دی اف خام را روکش چوب طبیعی کنید باید لبه های آن را با چوب طبیعی قاب کنید که بتوانید لبه های تیز آن را ابزار بزنید تا تیزی لبه ها از بین برود .
 3. کفپوش های ام دی اف برای پله بسیار در برابر رطوبت ناپایدار هستند و اگر کمی رطوبت به آن ها برسد دچار پوسته شدن و باد کردگی می شود .
 4. استفاده از ام دی اف با روکش مصنوعی 100% اشباه است ولی گه گاه دیده می شود که برخی برای ارزان تمام شدن کف پله از ام دی اف ملامینه یا روکش های عاج دار استفاده می کنند . ما این روش را رد میکنیم .
باکس کف پله معلق با چوب
باکس کف پله معلق با چوب

بهترین زمان برای ساخت پله های تمام چوب حداقل 6 ماه مانده به زمان تحویل پله است ، زیرا چوب ها حداقل چند ماه بعد از برش اولیه هوا میخورند و از همه طرف خشک و اماده به کار می شوند .

کفپوش پله چوبی ، معرفی انواع کف پله چوبی
کفپوش پله چوبی ، معرفی انواع کف پله چوبی

مطالب و مقالات مرتبط با موضوع کف پله چوبی :

 • رنگ آمیزی کف پله چوبی: راهنمای گام به گام
  رنگ آمیزی کف پله های چوبی می تواند راهی عالی برای به روز رسانی ظاهر راه پله شما و افزایش ارزش خانه شما باشد. رنگ کاری چوب
 • کف پله تمام چوب ، گرما و انرژی در خانه شما
  کف پله‌های چوبی، با قدمتی دیرینه، همواره جزئی جدایی‌ناپذیر از معماری سنتی و مدرن بوده‌اند. این متریال طبیعی، با ظاهری گرم و صمیمی، حس اصالت و زیبایی را به فضای منزل شما می‌بخشد.
 • بهترین کف پله ورق پلای وود با لایی راش
  پلای وود روکش لایی راش، انتخابی ایده‌آل برای ارتقای زیبایی و استحکام کف‌پله‌های شماست. این محصول با ترکیب مزایای چوب راش و ورق‌های پلای وود، ظاهری چشم‌نواز و کیفیتی مثال‌زدنی را به ارمغان می‌آورد
 • قیمت کف پله چوبی در سال 1403: راهنمای کامل و بررسی عوامل موثر
  انتخاب کف پله چوبی مناسب برای منزل شما، می‌تواند زیبایی و گرما را به فضای خانه‌تان اضافه کند. با این حال، تنوع زیاد چوب‌ها، روش‌های ساخت و عوامل موثر بر قیمت، انتخاب را برای شما دشوار می‌کند.
 • کف پله چوبی قیمت
  کف پله چوبی، عنصری زیبا و چشم‌نواز است که می‌تواند به دکوراسیون منزل شما گرما و صمیمیت ببخشد. علاوه بر زیبایی، چوب مزایای دیگری مانند استحکام و طول عمر بالا
 • نصب کف پله چوبی
  نصب کف پله چوبی فرآیندی ظریف و دقیق است که نیازمند مهارت و تجربه کافی می‌باشد. مراحل کلی این فرآیند به شرح زیر است: خدمات نصب و اجرا و ساخت و براورد قیمت