09191210119

راهنمای کامل درب ضد حریق 2022 : نحوه انتخاب بهترین درب ضد حریق

درب ضد حریق
درب ضد حریق

ما به دیدن درب های ضد حریق در مغازه ها ، ادارات و سایر فضاهای تجاری عادت کرده ایم . اما آیا می ‌دانستید که بسیاری از خانه‌ های تازه ‌ساخت ایران نیز طبق قانون به این درب ها نیاز دارند ؟

حتی اگر یک درب ضد حریق برای ملک شما الزامی نباشد ، نصب آن می تواند فوق العاده مفید باشد . با این حال ، با توجه به عوامل زیادی که باید در نظر بگیرید ، چگونه می توان یک درب مفید برای خانه تهیه کرد ؟

راهنمای ما تمام آنچه را که باید در مورد انتخاب درب ضد حریق مناسب برای ایمن نگه داشتن خانه خود بدانید را شرح می دهد .

درب ضد حریق چیست و چگونه عمل می کند ؟

درب ضد حریق ممکن است شبیه هر درب دیگری باشد ، اما هدف کاملاً متفاوتی دارد . با در نظر گرفتن بیش از 60000 آتش سوزی در هر سال ، این درب ها ممکن است جان شما را نجات دهد .

درب های ضد حریق حاوی شعله هستند و از سرایت آن به سایر قسمت های ساختمان جلوگیری می کنند . این استراتژی که به عنوان بخش بندی شناخته می شود ، گسترش سریع دود و شعله را متوقف می کند و به افراد زمان کافی برای تخلیه را می دهد .

و بر خلاف یک درب معمولی ، درب های ضد حریق داخلی از مواد درجه بندی آتش ساخته می شوند . به همراه بدنه اصلی (برگ) درب ، عناصر زیر به طور خاص برای مقاومت در برابر شعله های آتش و جلوگیری از گسترش آتش طراحی شده اند :

     لولاها و دستگیره های درب ضد حریق

     نگهدارنده درب ضد حریق اگر لازم است درب باز بماند

     قاب درب دارای درجه آتش سوزی

     نوارهای ملتهب که در معرض گرما به سرعت منبسط می شوند و هر شکافی را می پوشانند

     علائم واضح

هنگامی که به دنبال بهترین درب دارای درجه آتش سوزی برای نیازهای خود هستید ، می توانید رتبه بندی را بررسی کنید . این امر نشان دهنده مدت زمانی است که درب می تواند در برابر آتش مقاومت کند . به عنوان مثال ، درجه بندی FD30 به شما سی دقیقه حفاظت می دهد ، در حالی که یک درب دارای رتبه FD60 تا یک ساعت به شما فرصت تخلیه می دهد . آنچه بسیار مهم است این است که هر جزء دارای درجه آتش سوزی با استاندارد یکسانی باشد .

انواع درب ضد حریق چیست ؟

در کنار درجه بندی FD ، سه نوع ماده اصلی وجود دارد که می توانید هنگام انتخاب درب ضد حریق به دنبال آنها باشید .

 درب های چوبی دارای درجه آتش نشانی حول یک هسته چوبی جامد ( تمام چوب ) یا تخته خرده چوب ساخته می شوند . سپس هسته با لمینت یا ام دی اف یا لبه پوشانده می شود و با روکش پوشانده می شود . به عنوان مثال ، اگر به حفاظت در برابر آتش در خانه خود نیاز دارید ، درب های ضد حریق بلوط ، ایمنی و زیبایی را با هم ترکیب می کنند .

 درب های ضد حریق استیل معمولاً امتیازات بسیار بالاتری نسبت به درب های چوبی یا شیشه ای دارند . در نتیجه ، معمولاً در جاهایی که به امنیت بیشتری نیاز است ، از جمله در کاربردهای صنعتی ، آشپزخانه ها و بیمارستان ها استفاده می شود .

درب های ضد حریق شیشه ای برای زمانی که به درب های ضد حریق داخلی نیاز دارید که استانداردهای ایمنی آتش نشانی را رعایت می کنند ، گزینه ای زیبا هستند . شیشه های دارای درجه آتش می توانند تا دمای 900 درجه سانتیگراد مقاومت کنند و آن را به یک سد موثر در برابر دود و شعله تبدیل می کنند .

انتخاب درب ضد حریق مناسب برای ملک خود

این که آیا برای یک ساختمان خانگی یا تجاری به درب ضد حریق نیاز دارید ، دانستن قوانین و مسئولیت های خود می تواند به شما در تصمیم گیری حیاتی کمک کند .

این درب ها برای ساختمان خانگی مناسب است یا تجاری ؟

درب ضد حریق یک الزام قانونی برای اموال خانگی شماست اگر درب :

     ورودی یک راهرو مسطح یا مشترک باشد

     حفاظت از یک راه فرار به بیرون در ساختمان های دو یا چند طبقه ، از جمله تبدیل انبار

     اتصال یک گاراژ به بقیه خانه شما

همچنین می ‌توانید برای اتاق‌ هایی که خطر آتش ‌سوزی دارند ، مانند آشپزخانه یا اتاق نشیمن با آتش باز یا مشعل چوب ، درب های ضد حریق داخلی را در نظر بگیرید .

این مقررات برای ساختمان های تجاری گسترده تر است . اینها شامل انتصاب یک فرد مسئول برای انجام ارزیابی خطر آتش سوزی و اطمینان از انجام هر کاری مطابق با استانداردهای لازم است .

ارزیابی ریسک را انجام دهید

حتی اگر مسئولیت قانونی برای انجام ارزیابی خطر آتش سوزی ندارید ، منطقی است که از خانه خود محافظت کنید و آماده هرگونه اتفاقی باشید .

شما می توانید ارزیابی حریق را در پنج مرحله ساده انجام دهید :

     هر گونه خطر آتش سوزی را هم به صورت عمودی ( پله ها ) و هم به صورت افقی ( رسیدن به خروجی ) شناسایی کنید .

     افراد در معرض خطر در صورت وقوع آتش سوزی را شناسایی کنید .

     خطرات و چگونگی حذف یا به حداقل رساندن آنها را ارزیابی کنید ، مثلا با نصب درب ضد حریق خارجی و داخلی .

     یک طرح ایمنی آتش نشانی از جمله مسیرهای تخلیه تهیه کنید .

     برنامه خود را به طور منظم به روز کنید .

آیا به درب ضد حریق داخلی یا خارجی نیاز دارید ؟

فقط در صورتی که به یک راهرو یا لابی مشترک باز می شود باید یک درب ضد حریق خارجی نصب کنید . با این حال ، ممکن است برای جلوگیری از گسترش آتش به باغ یا املاک مجاور ، یک درب ضد حریق خارجی را به عنوان درب جلو یا پشت نصب کنید .

اطمینان حاصل کنید که درب های ضد حریق شما دارای گواهینامه هستند

هنگام خرید درب ضد حریق ، باید از رعایت استانداردهای صحیح اطمینان حاصل کنید . مراقب گواهینامه های زیر باشید :

     BS 476 Part 22/BS EN 1634 Part 1 ( مقاومت در برابر آتش در مصالح ساختمانی )

     درجه بندی برگ آتش (به عنوان مثال FD30، FD60 یا FD90)

     گواهی های شخص ثالث ، به عنوان مثال گواهی BWF Fire Door Alliance

نحوه نصب درب ضد حریق

کیفیت نصب درب ضد حریق شما می تواند تفاوت بین مرگ و زندگی باشد ، بنابراین باید هر دستورالعمل مناسبی را به طور کامل دنبال کنید .

در حالت ایده آل ، شما باید به دنبال یک نصاب واجد شرایط را برای انجام کار استخدام کنید .  

آیا به دنبال تغییر خانه خود با درب های داخلی جدید برای تکمیل درب ضد حریق خود هستید ؟

مجموعه گسترده درب های باکیفیت ما را مرور کنید و به ملک خود جان تازه ای بدهید .

سوالات متداول

عیب های رایج درب ضد حریق چیست ؟

یکی از نقاط ضعف قابل توجه درب ضد حریق ، لعاب است . اگر به درستی نصب نشود ، در آتش سوزی آنطور که باید عمل نمی کند . ترک خوردگی شیشه ، ثابت نشدن فواصل مناسب ، مهره های آسیب دیده و از دست رفتن واشرهای گرم کننده باعث از کار افتادن درب در صورت آتش سوزی می شود .

چه چیزی را باید در مورد درب ضد حریق به خاطر بسپارید ؟

درب های ضد حریق برای مدت زمان مشخصی از گسترش آتش جلوگیری می کنند . آنها از موادی ساخته شده اند که بسته به درجه درب ضد حریق ، 30 دقیقه یا 60 دقیقه در برابر آتش مقاومت می کنند . درب های ضد حریق با نوارهای شعله ور در یک شیار در هر لبه درب یا قاب درب ضد حریق نصب می شوند .

مهم ترین قسمت درب ضد حریق چیست ؟

یکی از مهم ترین اجزای مجموعه درب ضد حریق ، دستگاه بسته کننده است . یک درب آرام بند دارای یک درب جک آرام بند یا لولاهای فنری است که اطمینان حاصل می کند که درب حتما بسته می شود و سرعت بسته شدن درب را کنترل می کند .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : درب ضد حریق ، درب ضد حریق چوبی ، درب ضد حریق شیشه ای ، درب ضد حریق آلومینیوم

منبع : www.awoodidea.co.uk 


مطالب مرتبط :